Изграждане на ограда жив плет от Западна туя Смарагд.
Много често, когато идва време за изграждането на жива ограда или плет от туя или кипарис, крайният потребител не е наясно или поне не е сигурен през какво растояние се засаждат растенията едно от друго, както и процесът и последователността при самото засаждане на растенията.
Как правилно да изградим жив плет
При засаждане с туя или кипарис правилното разстояние или отстояние на растенията едно от друго е 50 см стебло от стебло, така е и по книга. Често има случаи, в които някой колеги слагат 3 броя в метър с цел по-бързото сгъстяване на живия плет, но ни смятаме, че това е излишно и ненужно и води до други процеси във времето, като гниене, покафеняване особено там където се задържа влага или не прониква слънце. Други потребители решават да засяват през 70 см- 80см дори и 1 метър, но в тези случаи трудно и бавно ще се изгради една плътна ограда. Може да се направи компромис до 60 см едно от друго, но не и повече. Ако оградата се състои от повече метри и са нужни повече бройки най-удобно и лесно е да се направи канал, широк 30 см и дълбок 30-40 см, в който ще се полагат растенията.
Защо казваме канал?
По-удобно е при засаждането, при позиционирането както и с цел да не се изкриви оградата. За целта ще са Ви нужни права лопата, рулетка както и средства, с които да отбележете отстоянието на канала от самата ограда и права линия било то с канап или въже. Желателно е растенията да се засяват на разстояние 30 см до 50 см от самата ограда, за да могат да се развиват спокойно за напред и да има място за кореновата система. Много клиенти, а и наши колеги са споделяли с нас мнението си , че разстоянието от оградата трябва да е поне 80 см или 1 метър, но ние намираме това за излишно и ненужно и отделно, мястото зад самите растения, било то туя или кипарис, обикновено става трудно достъпно и неудобно за почистване, поддържане и често там излизат плевели и бурени от честото поливане.
Видове вечнозелени растения за ограда и жив плет
Ще изложим няколко вида растения , които широко се използват за направата на живи плетове и ще споделим с Вас каква бройка е нужна да се засади в 1 линеен метър и каква височина порастват средно за 1 година в нашия климатичен пояс и нашето географско място.
Западна туя било то фастигиата, колумна или смарагд 30-35 см на година.
Кипарис Лейланда 50-60см на година (нужно е редовно подрязване особено първата и втората година, докато укрепне стеблото).
Лавровишна , тук има бавно , средно и бързо разстящи видове.
Ще изброим по-бързо разстящите:
Ротундифолиа и Новита (двете са много сходни хибридни сортове) 50-60см (нужно е дори и задължително ако не първата, то втората и третата година подрязване и скъсяване на височината с цел повече разклонения и получаване на по-здраво и добре оформено растение.
Фотиния Photinia Ред Робин(Red Robin или Камилви Camilvy) и двата сорта са бързоразстящи с размер на година 50-60см. Същото което важи за лавровишната се отнася и за Фотинията, отново е нужно първата или втората година подрязване (скъсяване) на височината с 20-30 см. За да постигнем този растеж е нужно най- вече редовно поливане лятото в големите жеги. Ако няма изградена напоителна система е желателно има ли 30 градуса да се полива през 2 максимум до 3 дена обилно, като е нужно почвата да е влажна , т.е. водата да достига до корените не е нужно да се пръскат (къпят самите растения).
Надяваме се да сме било изчерпателни и да сме помогнали с тази информация на всички , които искат да постигнат така мечтания от тях двор или градина.
За последващи въпроси оставаме на линия.